Jeles napok pesterzsébeti szemmel, 2013. februárjában
Éneklem a Fársáng napjait s Dorottyát,
Ki látván a dámák bajos állapotját,
Carnevál s az ifjak ellen feltámada,
S diadalmat is nyert pártára únt hada.
Olly lármát, zerdűlést, viadalt beszéllek,
Amillyet nem láttam, miolta csak élek,
Amillyet nem említ semmi istória,
Meg nem merne tenni maga a francia:
Miként insurgála amazon módjára
Egy nagy dámatábor Carnevál hadára.
Vajha méltóképpen le tudnám rajzolni,
Millyen vitézséggel tudtak ők harcolni,
S miket vittek véghez felforrott mérgekbe. -
Hát férhet illy harag angyali szívekbe?[4]
Igazán, hogy minden századnak a végén
Nagy dolgok esnek meg a főld kerekségén! –
Természetesen - a farsangra való tekintettel – Csokonai Vitéz Mihály „Dorottya, avagy a dámák diadala” című hőskölteményéből idéztem a fenti sorokat.
Általában februárra esik a farsang vége és egyben csúcspontja, a „farsang farka” (a hamvazószerda előtti napokon, farsangvasárnaptól húshagyókeddig)
Magyar népszokás az ilyenkor tartandó, mára már nemzetközi hírűvé vált, sok turistát vonzó mohácsi busójárás is.
Február – bőjtelő hava – télutó – jégbontó havának is nevezték eleink.
Februa, azaz „Engesztelő” volt Mars isten anyjának, Junónak egyik mellékneve.
Más feltevés szerint a hónap latin neve – Februarius - a szabin „februm” - tisztulás – szóból ered.
Rövid, 28 napos hónap, csak négyévenként, szökőévben 29 napos.
Február elseje a Magyar Köztársaság napja. 67 éve iktatták törvénybe, hogy Magyarország államformája köztársaság. Ma is az!
Február 2-a Gyertyaszentelő Boldogasszony napja, a katolikus egyház ünnepe.
A hagyományos néphit szerint a pap által megszentelt gyertya megvédi a gonosz szellemektől a csecsemőket, a betegeket, a halottakat. Az európai hagyomány szerint, ha a medve e napon kijön az odvából, és nem látja meg az árnyékát (nem süt a nap) nem megy vissza, hamarosan itt a tavasz.
1840. február 5-én született egy érdekes ember, Sir Hiram Stevens Martin. Bizony, nehéz róla elképzelni, hogy ő találta fel az automata gépfegyvert, az elektromos hajsütővasat és az egérfogót.
Február 7-ét akár a politika napjának is hívhatnánk, annyi minden történt e napon a világpolitikában.
1968-ban,Ausztriában e napon törölték el a halálbüntetést.
1992-ben e napon írták alá a maastrichi szerződést az Európai Közösség tagjai, az államok közötti pénzügyi és politikai unióról szólt. Ez vezetett az Európai Unió megalakulásához. A szerződés tartalmazta a közös pénz, az euró bevezetésének körülményeit, és itt jelent meg az Unió hárompilléres szerkezete.
1945. február 4. és 15. között zajlott a jaltai konferencia, ahol a szövetséges hatalmak – Szovjetunió, az Egyesült Királyság és az Egyesült Államok - döntöttek Németország lefegyverzéséről.
És e napon született Juliette Greco, a francia ellenállás fenegyereke, aki – bár árvaházban nevelkedett – a francia sanzon koronázatlan királynője lett. Évszámot ne keressenek, nincs jelentősége, a hölgy kortalan.
1945 február 13-án ért véget Budapest ostroma.
Február 14-e Valentin- vagy Szent Bálint napja, a szerelmesek, a lelki betegek és az epilepsziában szenvedők védőszentje. Angolszász hagyomány, hazánkban az 1990-es évektől terjedt el. A keresztény szokás eredete, hogy Szent Bálint, Terni (akkori nevén Interamna) püspöke a 14. században a jegyesek és fiatal házasok védőszentjévé vált Angliában és Franciaországban.
Manapság különösen aktuális: február 20-a a társadalmi igazságosság világnapja. Ajánlom az illetékesek figyelmébe!
Érdekeség: február 21-e az idegenvezetők világnapja. Ezen a napon rengeteg – egyébként nem látogatható – hely nyílik meg a látogatók előtt, sok-sok érdekes programmal várják az érdeklődőket.
Végül egy egészen friss, 2013-i hírrel búcsúzom, amely a jövőben válik jeles nappá: február 17-én mondta el XVI. Benedek pápa utolsó előtti Úrangyala imádságát a Szent Péter téren több tízezer híve előtt, miután bejelentette lemondását.
„Életünk döntő pillanataiban, sőt minden percében el kell döntenünk: magunkat vagy Istent követjük, az önös érdeket vagy a feltétlen jóságot.”
Megszívlelendő szavak. 2013. február 28-án távozik a katolikus egyház éléről.
Budai Juli
- A hozzászóláshoz regisztráció és bejelentkezés szükséges